Umetnost kao životni poziv

Projekat „Umetnost kao životni poziv“ je namenjen promociji i povećanju vidljivosti likovnog stvaralaštva šestoro mladih umetnika sa invaliditetom i teškoćama koji su izabrali umetnost kao svoj životni poziv.

U saradnji sa partnerom,  školom „Milan Petrović“ sa domom učenika iz Novog Sada, koja na sajtu Inkluzivna galerija promoviše pristupačnu umetnost na digitalnoj platformi, izrađena je  sekcija Umetnost kao poziv na ovom portalu. Prezentovani su  digitalizovani likovni radovi i video dokumentacija za šest autorskih portfolia: Jelene Damnjanović, Marka Krasule, Mihajla Petrovića, Marka Rošulova, Daria Lajtera, Lazara Arsenina i dve digitalne galerije radova koje čine skulpture od recikliranog metalnog otpada koje izrađuju učenici u mašinskoj radionici škole zajedno sa nastavnicima Mihalom Kanjuhom, Slavkom Dinićem i Veljkom Bursćem, kao i vizuelnu dokumentaciju koja obuhvata likovne radove korisnika Škole koji su tokom prethodnih pet godina ostvareni u projektima škole pod mentorstvom likovnih umetnika Dejana Jankova, Nataše Murge Savić, Nele Kovačević Milutinović i Jovana Markovića.

Svi prezentovani autori su u prethodnom periodu razvili umetničku praksu snažnog savremenog senzibiliteta koja je prepoznata među stručnjacima koji se bave inkluzijom i u umetničkim krugovima sa kojima je ostvarena saradnja, a njihovi radovi su izlagani u Novom Sadu, Beogradu kao i na međunarodnim izložbama umetnosti osoba sa invaliditetom.

Marko Krasula
Jelena Damnjanović
Marko Rošulov
Mihailo Petrović
empty artist
Lazar Arsenin - Umetnost kao životni poziv
Mašinska radionica ŠOSO „Milan Petrović“
Kolekcija radova Dnevnog boravka

Projekat je podržala Gradska uprava za kulturu Grada Novog Sada putem Javnog konkursa za sufinansiranje projekata u kulturi kojima se doprinosi povećanju pristupačnosti kulturnih sadržaja u 2022. godini.

Grad Novi Sad logo